Konkurs na opracowanie koncepcji gry historycznej

Jeśli interesuje Cię historia i gry, w szczególności gry planszowe, gry fabularne, gry miejskie, larpy oraz gry elektroniczne, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na scenariusz gry historycznej.

Wyniki konkursu

Zgodnie z regulaminem konkursu minimalna pula nagród to 25 000 zł. Jury zdecydowała się nagrodzić 3 wyróżnione prace konkursowe łączną kwotą 30 000 zł. Gratulujemy autorom zwycięskich projektów!

“Cold Warsaw” oraz “Decyzja: Godzina W” to projekty gier planszowych. “Orzeł w szkarłacie” to design doc gry elektronicznej. Wszystkie trzy prace cechują się przemyślaną konstrukcją i porządną realizacją.

“Cold Warsaw” przypadło do gustu jury ze względu na połączenie ciekawych mechanik i dopasowanie ich do tematu gry oraz grywalność prototypu.

“Decyzja: Godzina W” została doceniona za zrealizowanie założeń związanych dostosowanie gry do wykorzystania w edukacji oraz oryginalne ujęcie dość powszechnego tematu jakim jest Powstanie Warszawskie.

“Orzeł w szkarłacie” zaś zaskoczył jury oryginalnością pomysłu i tematu, skrupulatnie przygotowanym i przemyślanym opisem fabuły i mechanik, a także ogólnym potencjałem projektu.

Dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom konkursu oraz członkom poszczególnych komisji konkursowych za wszystkie uwagi i opinie na temat nadesłanych prac!

Ogłoszenie konkursowe

Konkurs na opracowanie koncepcji gry historycznej skierowany jest przede wszystkim do studentów historii i innych nauk humanistycznych i społecznych. Prace konkursowe można wysyłać indywidualnie (wtedy trzeba być studentem) lub zespołowo (w zespole musi być przynajmniej jeden student historii lub innych nauk humanistycznych i społecznych). Dlatego jeśli jesteście już dawno po studiach, ale historia i gry nadal Was kręcę, jest szansa, abyście wzięli udział w tej inicjatywie!

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba spełnić wymogi zawarte w regulaminie (znajdziecie go na dole strony) oraz wysłać pracę konkursową do 10 września 2019. Wasze zgłoszenie powinno składać się z krótkiego opisu gry (3600 znaków ze spacjami) oraz nagrania video z ustną prezentacją projektu, trwające nie krócej niż 1 minutę i nie dłużej niż 5 minut.

Nasz konkurs jest dwuetapowy. Zgłoszenia w ramach pierwszego etapu można przesyłać do 10 września 2019. Wyniki tego etapu zostaną ogłoszone do 23 września 2019. Komisja konkursowa nagrodzi maksymalnie 5 zgłoszonych prac. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone kwotą 1500 zł i zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu. W drugim etapie autorzy zwycięskich prac będą mieli czas na dopracowanie swojego projektu do 1 marca 2020 roku. Minimalna pula nagród w drugim etapie to 25000 zł!

Zgłoszone prace konkursowe będą oceniane na podstawie poniższych kryteriów:
– Potencjał edukacyjny
– Spójność historyczna
– Oryginalny temat lub sposób jego ujęcia
– Powiązanie mechanizmów rządzących grą z tematyką
– Gameplay
– Potencjał rynkowy
Poza wymienionymi wyżej dodatkowym atutem w zgłaszanym projekcie będzie oparcie swojego pomysłu na twórczości Normana Daviesa, ze szczególnym uwzględnieniem prac dotyczących historii Polski. W nadesłanych projektach nie będzie brana pod uwagę oprawa graficzna. Jedynym wymaganiem w tym zakresie jest czytelność projektu.

Jeśli ten konkurs zaciekawił Cię, koniecznie zapoznaj się z regulaminem konkursu i listą załączników.

Jeśli chciałbyś o coś zapytać i na to pytanie nie znalazłeś odpowiedzi w regulaminie, napisz do nas na adres: info@fundacjatrach.org. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje wątpliwości!

Konkurs realizowany w ramach projektu  prof. dr. hab. Jana Pomorskiego “Jakiej historii Polacy dzisiaj potrzebują?” finansowanego z programu “DIALOG” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W jury konkursu zasiadają specjaliści związani z historią oraz projektowaniem gier. W komisji poświęconej grom znaleźli się: